تبلیغات
مدیریت فرهنگی - غرور ملی و شرافت فردی؛ ارزشهایی که با هیچ زلزله و سونامی ای نمی لرزد!
شالوده و زیر بنای گسترش هر كشور ، فرهنگ است

غرور ملی و شرافت فردی؛ ارزشهایی که با هیچ زلزله و سونامی ای نمی لرزد!

جمعه 5 فروردین 1390 02:17 ق.ظ

نویسنده : سیدمهران ناظمیان
ارسال شده در: روابط فرهنگی بین الملل ،

[زلزله و سونامی 9 ریشتری در ژاپن]

 

     

 

با تشکر از سرکار خانم قلیچ خان جهت ارسال این مطلب.

 

وقتی طوفان کاترینا که در سال 2005 در آمریکابه وقوع پیوست به نیواورلئان رسید و سدها شکست، مردم آمریکا آن آمریکای دیگر را کشف کردند. آمریکایی که هالیوود درباره اش فیلمی نمی سازد و به تمیزی بورلی هیلز نیست. مردم دیدند که آدمهایی که مامور حفظ نظم و قانون هستند خودشان در حال بار زدن اجناس فروشگاهها هستند. پلیس نمی توانست جلوی غارت را بگیرد چون تعداد غارت کنندگان بیش از تصور بود و خود ماموران پلیس نیز به غارت مشغول بودند. واقعیت آمریکا ربطی به تصویری که از خودش داشت نداشت. در آن زمان یکی از گزارشگران تگزاسی بعد از دیدن مردمی که روی سقف خانه هایشان گیر افتاده بودند گفت: We look like developing world!کشف جالبی بود.

حالا یک زلزله نه ریشتری ژاپن را لرزانده است.  شدت و قدرت زلزله آنقدر زیاد بوده است که باعث شده است سرعت گردش زمین به دور خودش تغییر کند و سونامی آن تا آن طرف اقیانوس آرام و ساحل کالیفرنیا برود. راکتورهای اتمی فوکوشیما می توانند چرنوبیل و هیروشیمای دیگری خلق کنند. و مردم ژاپن در حال …. آری در حال زندگی کردن هستند.  گزارشگر رادیوی ان پی آر با زن میانسالی صحبت کرد که با آرامش در حال جدا کردن کاغذ و پلاستیک  در میان زباله های پناهگاهش بود تا برای بازیافت بفرستند. معلمی به خبرنگار گفت که عمری به تدریس در شهر مشغول بوده است و حالا نگران دانش آموزان سابقش هست که در میان گمشدگان هستند. دنیا در حال تحسین آرامش و متانت مردم ژاپن است.  و همه دارند می پرسندچرا ژاپنی ها مغازه ها را غارت نمی کنند. جک کافتری در وبلاگش این سوال را پرسیده است.و جوابها جالب هستند! گرگ از آرکانزاس، ناتاشا از ونکور، کن از نیوجرسی و بیز از پنسلوانیا خیلی های دیگر فقط یک جواب دارند:

حس غرور ملی و شرافت فردی.

خوب است ملتی بتواند به مردم جهان نشان دهد که چیزهایی دارد که در هیچ زلزله و سونامی ای نمی لرزند حتی اگر زلزله نه ریشتر باشد.

 

   

 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: جمعه 5 فروردین 1390 10:49 ب.ظ