تبلیغات
مدیریت فرهنگی - جشن مهرگان از آئینهای کهن پارسی
شالوده و زیر بنای گسترش هر كشور ، فرهنگ است

جشن مهرگان از آئینهای کهن پارسی

دوشنبه 12 مهر 1389 03:16 ب.ظ

نویسنده : سیدمهران ناظمیان
ارسال شده در: مناسبت ها ،

در روز مهرگان فرشتگان به یاری کاوه آهنگر شتافتند و فریدون را بر تخت شاهی قرار دادند . سپس ضحاک را در کوههای دماوند زندانی نمودند و مردمان ایران را از گزند او آزاد ساختند.(ابوریحان بیرونی ، کتاب آثار الباقیه)

جشن مهرگان پس از نوروز بزرگترین جشن ایرانی و بازمانده‌ای از دین مهر است. جشن و آیین مهرگان، از نظر زمانی ، با تغییر تقویم، در سال ۱۳۰۴ هجری شمسی، تغییر کرد. بدین معنی که ۵ روز "پنجه = خمسه" (که پس از ۱۲ ماه سی روزه برای رسیدن به ۳۶۵ می‌آمد) حذف و شش ماه اول سال ۳۱ روز گردیده‌است. از آن پس، در بسی از تقویم‌ها، مهرگان، به جای ۱۶ مهر در دهم مهر آمده، یعنی در صد و نود و ششمین روز سال براساس تقویم پیشین.

پس از ساسانیان، این جشن تا روزگار غزنویان به شکوهمندی برگزار می شده است . مهرگان جشن آغاز زمستان بزرگ است ، همان گونه که نوروز جشن آغاز تابستان بزرگ است و همانند نوروز سفره ای دارد که به آن سپید سفره ی مهرگان می گویند و در آن آب ، آینه ، نان ، سیب ، انار ، به ، انگور سفید ، آجیلی از هفت خشکبار و ... می گذارند.

 

مهرگان همچنین ، زمان برداشت کشاورزان و اندوختن نیازمندی های زمستانی است

امروزه در جشن مهرگان ، مردم در نیایش گاه ها و همایش گاه ها گرد هم آمده ، با سخنرانی ، سرود خوانی و دست افشانی و پای کوبی ، جشن مهرگان را با شادی برگزار می کنند

از دوران کهن، همراه با جشن‌ها و آیین‌ها، واژگان پارسی نوروز و مهرگان به صورت معرب نیروز و مهرجان وارد زبان و قلمرو فرهنگی کشورهای مسلمان عرب زبان گردید.

امروز در بسیاری از کشورهای - آسیایی و آفریقایی - واژهً مهرجان به معنی و مفهوم جشن و فستیوال به کار می‌رود.

                                                 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: دوشنبه 12 مهر 1389 03:39 ب.ظ