تبلیغات
مدیریت فرهنگی - فرانسه، تنها کشوری که در مقابل جهانی شدن فرهنگ ایستاد
شالوده و زیر بنای گسترش هر كشور ، فرهنگ است

فرانسه، تنها کشوری که در مقابل جهانی شدن فرهنگ ایستاد

سه شنبه 20 مهر 1389 12:31 ق.ظ

نویسنده : سیدامیرحسین هاشمی
ارسال شده در: تکنولوژی و فرهنگ ،

به نقل از خبرآنلاین / گزارش همایش « سیاست فرهنگی در فرانسه»
:
دکتر ایوبی استاد مطالعات جهان دانشگاه تهران و رایزن فرهنگی سابق سفارت ایران در فرانسه گفت : " فرانسه تنها کشوری بود که در مقابل جهانی شدن فرهنگ ایستاد و نخواست تا فرهنگش در فرهنگ دیگر کشور ها ادغام شود . "

این همایش که با حضور رایزن فرهنگی سفارت فرانسه در ایران ، برگزار شد به بهانه کتابی بود که اخیرا توسط دکتر حجت الله ایوبی در همین موضوع و با عنوان « سیاست گذاری فرهنگی در فرانسه / دولت و هنر » تالیف شده و توسط انتشارات سمت به چاپ رسیده است .

وی از حضور ملموس دولت در عرصه فعالیت های فرهنگی در جامعه فرانسوی خبر داد و با توجه به این واقعیت افزود نمی توان در فعالیت های فرهنگی نقش دولت را نادیده گرفت و آن را به کناری نهاد .
حجت الله ایوبی معتقد است اساسا هنگامی که از سیاست گذاری فرهنگی سخن می گوییم در واقع از حضور دولت در فعالیت های فرهنگی دم زده ایم . او با تبیین این نگاه افزود : " اگرچه میان فرانسه و ایران تفاوت هایی وجود دارد اما شباهت هایی هم به چشم می خورد . شباهت های زیادی که در خلق و خوی دو ملت ایران و فرانسه بسیار واضح است و اصلا وجود همین شباهت ها منجر به تالیف این کتاب شده است ."

ایوبی هم چنین خاطر نشان کرد : " در فرانسه هم شاهد وجود دغدغه های فرهنگی توسط دولت هستیم و این واقعیت بسیار به آنچه در کشورمان وجود دارد نزدیک است . اگرچه سمت و سوی فرهنگی در میان دو ملت یکی نیست ولی وجود مشترکات ، غیر قابل انکار است "

وی هم چنین افزود : " اگر در عرصه ی فرهنگ ، دولت حضور نداشته باشد بدلیل هزینه ی غیر قابل بازگشت کارهای هنری صرف ، کار فاخر و هنری خلق نخواهد شد . چرا که اینگونه آثار محتاج حداقل حمایت مالی هستند . "

رایزن فرهنگی سابق سفارت ایران خاطر نشان کرد : "در بین کشورهای اروپایی فرانسه بیشترین اهتمام را به مسائل فرهنگی دارد و وزارت خانه ای با این نام یعنی وزارت فرهنگ توسط آندر مالرو در این کشور تاسیس شده است ."

او دخالت دولت در عرصه فرهنگ در فرانسه را به چند سیاست گذاری کلی همچون : تمرکز زدایی ، دموکراسی فرهنگی و دفاع از تنوع فرهنگی در فضای بین المللی و نقد پلورالیسم فرهنگی در عرصه ی داخلی تقسیم نمود و در مورد تمرکز زدایی افزود : " شعار تمام وزرای فرهنگ فرانسه و سازمان های فرهنگی شهرداری ها در این کشور این است که فرانسه پاریس نیست . "

در واقع ایوبی معتقد است یکی از سیاست های فرهنگی دولت فرانسه آن است که محصولات فرهنگی را به تمام نقاط فرانسه برساند و قدرت از نمایندگان مجلس به شوراهای شهر و شهرداری ها برسد و با این عمل فرانسه تنها و تنها پاریس نمی شود و تمام فرانسه همزمان با هم رشد می کنند . او درباره دموکراسی فرهنگی یا مردمی کردن فرهنگ افزود : " از آندره مالرو تا به امروز یکی از دغدغه های فرهنگی در این کشور دموکراسی فرهنگی یا مردمی کردن آن است . اگرچه از این واژه دو استفاده کاملا متفاوت در فرانسه شد . این دو نگاه توسط دو جریان مطرح گشت . دسته اول که از محصولات فاخر و کلاسیک حمایت می کرد و گروه دیگر که دارای عقاید سوسیالیستی بود و به هنر های عامیانه توجه بیشتری داشت . "

اما اصل بعدی اقدامات دولت در پذیرش تنوع فرهنگی در عرصه بین المللی و مبارزه با تنوع گرایی در داخل کشور است . به گفته ایوبی فرانسه تنها کشوری بود که در مقابل جهانی شدن فرهنگ ایستاد و نخواست تا فرهنگش در دیگر کشور ها ادغام شود . به تعبیر او فرانسه کاملا درصدد برآمد تا خرده نظام های فرهنگی اش و هویتش را در کشاکش جهانی شدن حفظ کند . از این رو فرانسه در مجامع بین المللی از شعار تنوع فرهنگی و پذیرش فرهنگ های دیگر سخن به میان می آورد در حالی که در فضای داخلی خویش کاملا از این موضوع جلوگیری می کند .
ایوبی درباره همین موضوع خاطر نشان کرد : " فرانسه اگرچه مخالف پلورالیسم سیاسی نیست اما جلوگیری از تنوع فرهنگی و آمریکایی شدن به خصوص در حوزه سینما در فضای داخلی از اصول بلا تردید آنهاست . "

او در پایان به بکر بودن حوزه مطالعات سیاست گذاری فرهنگی اشاره کرد و مطالعه در این موضوع را برای کشورمان بسیار حیاتی و سرنوشت ساز قلمداد کرد و گفت : " امیدوارم کتاب من بهانه ای باشد برای اینکه دانشجویان ما به این رشته علاقه مند بشوند و در این باره دست به تحقیقات وسیع تر و کاملتری بزنند . "
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: سه شنبه 20 مهر 1389 12:34 ق.ظ