شالوده و زیر بنای گسترش هر كشور ، فرهنگ است

میلاد

شنبه 30 بهمن 1389 10:13 ق.ظ

نویسنده : حسن اقدامی
ارسال شده در: مناسبت ها ،

سال‌ها بود که زمین در حسرت باران حیات‌بخشی می‌سوخت و درمان تشنگی ، سیاهی و تیرگی خود را از آسمان آبی انتظار داشت. سال‌ها بود که زمین به کویر خشک تعصبات و عقاید باطل و مرداب خرافات ، تبدیل شده بود که ناگاه در شبی فراموش نشدنی ، باران رحمت الهی شروع به باریدن کرد و زمین تشنه را سیراب ساخت و گُلی زیبا ، به نام محمد مصطفی(ص) در کویر حجاز ، شکوفا شد . تولد او ، عطر دل‌انگیز ایمان را به مشام مشتاقان رساند و چشمه‌های جوشان معرفت را در سینه‌ها، جاری ساخت.

آری با تولد او ، کویر جهل و تعصب به بوستان مِهر و تفکر تبدیل شد . آن پیام‌آور الهی ، در شهر مقدس مکّه و در خانواده‌ای مؤمن و خداپرست ، در شب 17 ربیع الاول به دنیا آمد و جهانِ هستی را با وجود مبارک خود ، منوّر کرد .

امروز صفا با دل وجان همراه است                         هنگام طلوع آفتاب وماه است

هم جشن ولادت امام صادق(ع)                   هم عید محمد بن عبدالله(ص) است


میلاد با سعادت پیامبر اعظم ، ختم نبوت ، حمت اللعالمین ، حضرت محمد مصطفی  (ص) و فرزند بزرگوارشان ، رییس مذهب تشیع ، حضرت امام جعفر صادق (ع) برهمه دوستداران آن عزیزان مبارک باد. دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: چهارشنبه 4 اسفند 1389 09:01 ق.ظ

محدودیت های برنامه ریزی فرهنگی

شنبه 16 بهمن 1389 06:36 ب.ظ

نویسنده : سیدامیرحسین هاشمی
ارسال شده در: برنامه ریزی فرهنگی ،

از دیرباز درباره نسبت و رابطه میان برنامه ریزی و فرهنگ دو رویكرد كلان وجود داشته است . برابر رویكرد اول فرهنگ دارای ساختار ویژه ای است كه دگرگونیها و تغییرات آن كاملاً تابع ساز و كارهای درونی و تاریخی اش می باشد و به هیچ رو نمی توان از بیرون و مطابق طرح و برنامه ای خاص تغییرات پیش بینی شده ای را در آن پدید آورد.

اما رویكرد دوم فرهنگ را همان سایر پدیده های اجتماعی قلمداد می كند و امكان برنامه ریزی در این زمینه را میسر و تا حدود زیادی ضروری می انگارد . ظاهراً تجارب بشر در زمینه تغییر فرهنگی كه طی دهه های اخیر صورت پذیرفت، تا حدود زیادی صاحبنظران را متقاعد كرده است كه می توان با تكیه بر برنامه ریزی های معینی به دگرگونی های مطلوبی در حوزه ی  امور فرهنگی دست یافت

از سوی دیگر وجود قرائن و شواهد فراوان در دهه اخیر مؤید این واقعیت است كه برنامه ریزان و كارگزاران فرهنگی كشور نیز رویكرد دوم را درباره رابطه میان برنامه ریزی و فرهنگ پذیرفته اند و با تدوین متن سیاست فرهنگی در دو برنامه اول و دوم توسعه اجتماعی ـ اقتصادی كشور گامهای عملی را در این راه نیز برداشته اند. موضوع سخن عنایت به مقدماتی كه ذكر آن رفت، بیشتر معطوف به نگرانی هایی است كه در زمینه رویكرد وبرنامه ریزان نسبت به فرهنگ وجود دارد. به عبارت روشن تر در شرایطی كه كارگزاران فرهنگی كشور با تكیه بر راهبردهای برنامه ریزی در پی ایجاد دگرگونی هایی در زمینه فرهنگ ملی هستند، باید نسبت به نكاتی حساسیت و دقت بیشتری نشان داد و از محدودیت هایی كه در این زمینه وجود دارد، با خبر شد . البته پیشاپیش باید اذعان كرد كه در این فرصت كوتاه نمی توان به همه ابعاد و جوانب محدودیت های برنامه ریزی در حوزه ی فرهنگ پرداخت و به ناچار برخی خطوط كلی مورد اشاره وقاع خواهد و تفصیل آن را باید به فرصت و مجال فراختری وعده داد. به نظر می رسد كه پیش از ورود به موضوع اصلی باید توافقی از نظر مفهومی بر روی واژگان اصلی موضوع مورد بحث بعمل آید . بدین معنی كه منظور خود را از برنامه ریزی و فرهنگ معلوم كرد و حوزه مفهومی برنامه ریزی فرهنگی را تدقیق نمود.


ادامه مطلب

دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -

برنامه ریزی فرهنگی

شنبه 16 بهمن 1389 06:29 ب.ظ

نویسنده : سیدامیرحسین هاشمی
ارسال شده در: برنامه ریزی فرهنگی ،

برنامه ریزی مهمترین وظیفه هر مدیر و یا سازمانی است كه با منابع محدود سعی در نیل به اهداف مشخص دارد. در ادبیات مربوط به برنامه ریزی اصطلاحاتی همچون برنامه ریزی اقتصادی و اجتماعی مفاهیمی جاافتاده و رایج هستند. ولی برنامه ریزی فرهنگی، اصطلاحی است كه اگرچه در برخی كشورهای پیشرفته سالیان زیادی است كه مد نظر برنامه ریزان قرار گرفته است ولی در كشور ما سابقه چندانی ندارد و مروری به جایگاه بخش فرهنگ در چند برنامه كلان اقتصادی - اجتماعی كشور كه در سال های قبل و بعد از انقلاب اجرا شده است صحت این ادعا را كاملاً روشن می كند.


ادامه مطلب

دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -

معرفی و نقد امواج سه گانة تافلر

شنبه 16 بهمن 1389 06:03 ب.ظ

نویسنده : سیدامیرحسین هاشمی
ارسال شده در: تکنولوژی و فرهنگ ،

مقدمه
آلوین تافلر (1) (متولد سوم اکتبر 1928) نویسندة امریکایی کتاب ­های « مدرسه در شهر (2) »  (1968)، « شوک آینده (3) » (1970) ، « مصرف ­کنندگان فرهنگ (4 ) »  (1973)، « آن ­سوی بحران » (انقباض اقتصادی) (5)  (1975)، « موج سوم (6) » (1980)، « پیش ­نمایش­ها و فرضیات (7) »  (1983)، « شرکت انطباق ­پذیر (8) »  (1985)، « جا به­ جایی در قدرت (9) »  (1990)، «جنگ و ضدجنگ (10) »  (1993)، « به سوی تمدن جدید (11) » (1995) و « ثروت انقلابی(12) » (2006) به همراه همسرش «هایدی تافلر (13) » نقش بسار مهمی را در ارائة نظریة مراحل تحول اجتماعات بشری ایفا نموده است.

سوابق حرفه ­ای آلوین تافلر از این قرار است: معاون سردبیر مجلة فورچون و خبرنگار این مجله در واشنگتن، استاد مهمان دانشگاه کورنل، پژوهشگر بنیاد راسل­ سیج و استاد مؤسسة جدید پژوهش اجتماعی. وی به اخذ پنج درجة افتخاری در ادبیات، حقوق و علوم نایل آمده است و علاوه بر کتاب­های فوق، مقالات بیشماری را در نشریات و مجلات علمی و روزنامه ­ها به چاپ رسانده است.
بیشتر کتاب­های تافلر به فارسی ترجمه شده است. در اینجا لازم است از زحمات گرانقدر سرکار خانم شهیندخت خوارزمی که با ترجمه­ های روان و سلیس کتاب­­های تافلر، گامی بزرگ در جهت معرفی افکار و ایده های او برداشته ­اند تشکر و قدردانی کرد.
این مطلب، مختصر نگاهی به ایدة امواج سه ­گانة تافلر است. بیشتر مطالب عیناً از متن کتاب­های تافلر نقل قول شده است (فهرست منابع در آخر مقاله ذکر گردیده است.)


ادامه مطلب

دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: شنبه 16 بهمن 1389 06:26 ب.ظشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic